24.5 C
Tirana
E enjte, 25 Korrik, 2024
More
  spot_img
  spot_img

  A po shkon pushtimi rus siç pritej?

  Historia tregon se është shumë më e lehtë të nisësh një luftë sesa t’i japësh fund. Kjo është sigurisht e vërtetë, për pushtimin e udhëhequr nga SHBA në Afganistan në 2001 dhe Irak në 2003. Dhe mund të rezultojë e njëjta gjë për Presidentin Vladimir Putin në Ukrainë.

  Ekziston një aksiomë e vjetër që planet ushtarake nuk i mbijetojnë kurrë kontaktit të parë me armikun. Sigurisht që duket të jetë e vërtetë për forcat ruse në Ukrainë.

  Ed Arnold, një ekspert për sigurinë evropiane në Institutin Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara (Rusi), e përshkruan sulmin fillestar të Rusisë si “të pakënaqur” dhe “më të ngadaltë se sa pritej”.

  Ai tregon se kjo ndodh për një sërë arsyesh. Doktrina ushtarake për një pushtim, thotë ai, zakonisht është “të shkosh për forcë dërrmuese”. Ndërsa Rusia kishte grumbulluar midis 150,000 dhe 190,000 trupa në kufi, deri më tani nuk i ka përdorur të gjitha.

  Kjo mund të jetë për shkak se Rusisë do t’i duhen ato për fazat e mëvonshme të pushtimit. Është normale që ushtarakët të mbajnë rezerva ndërsa rregullojnë planet.

  Zyrtarët perëndimorë vlerësojnë se sulmi fillestar përfshiu rreth gjysmën e forcave që është grumbulluar. Pushtimi fillestar është komplikuar më tej nga sulmet nga drejtime të shumta.

  Rusia gjithashtu nuk i ka përdorur sulmet e saj artilerie dhe ajrore aq intensivisht sa pritej. Por zoti Arnold shton: “Një pikë kyçe është se ata po përballen me rezistencë shumë të ashpër ukrainase, të cilën nuk mendoj se e prisnin.”

  Thënë kështu, ai beson se komandanti ushtarak rus do të përshtatet shpejt me çdo pengesë. Gjenerali Sir Richard Barrons, një ish-komandant i lartë ushtarak britanik, thotë se ende duket se rusët “do të sigurojnë objektivat e tyre ushtarakë shumë shpejt”.

  Harta që tregon sulmin nga jugu. 25 shkurt

  Gjenerali Barrons thotë se është mjaft e qartë se objektivat fillestare të ofensivës së Rusisë janë “të thyejë ushtrinë ukrainase, të largojë qeverinë qendrore dhe të aneksojë  Ukrainën për tu zgjeruar”.

  Në disa prej këtyre synimeve, Rusia duket se tashmë ka bërë përparim. Ka bërë përparime nga jugu. Forcat ruse tani kanë krijuar një urë tokësore në Ukrainë nga Krimea, të cilën e pushtuan në vitin 2014.

  Ed Arnold e përshkruan këtë si një “objektiv modest”. Por nga këtu, ata mund të përpiqen të rrethojnë forcat e Ukrainës që mbrohen në lindje.

  Disa nga trupat më me përvojë të Ukrainës janë vendosur përgjatë vijës së frontit, ku ata kanë luftuar me separatistët e mbështetur nga Rusia për tetë vitet e fundit.

  Deri më tani, ata duket se kanë luftuar me guxim përpjekjet ruse për të thyer linjat e tyre nga territoret e pushtuara të Donetskut dhe Luhanskut. Por ata do ta kenë shumë më të vështirë nëse rrethohen.

  Fakti është se një pjesë e konsiderueshme e forcave të armatosura të Ukrainës janë tashmë të lidhura në luftime dhe do ta kenë të vështirë të ripozicionohen.

  Rusia ka bërë gjithashtu përparime të rëndësishme në Kiev. Marrja e kryeqytetit është objektivi tjetër kryesor, jo vetëm sepse është qendra e qeverisjes dhe udhëheqja e rezistencës.

  Presidenti Putin dëshiron të zëvendësojë autoritetin e zgjedhur në mënyrë demokratike të Presidentit Zelensky me regjimin e tij, më të bindur. Ed Arnold i Rusit thotë se “asgjë më pak se kapja e Kievit nuk do të arrinte objektivat e Rusisë”.

  Pyetja tani është, sa e lehtë do të jetë kjo? Forcat ruse duket se po bëjnë një përpjekje për të rrethuar qytetin. Por ata ka të ngjarë të përballen me rezistencë më të ashpër sa më thellë të futen.

  Lufta urbane shpesh i jep mbrojtësit avantazhin. Forcat sulmuese do ta kenë më të vështirë të manovrojnë nga rruga në rrugë, ku ndërtesat bëhen pozicione mbrojtëse. Edhe civilët mund të bëhen pjesë e rezistencës dhe objektivave të mundshme. Lufta urbane është më e vështira dhe më e përgjakshme për çdo ushtri që përparon dhe kërkon më shumë forca.

  Lumi Dnieper formon një pengesë natyrore midis Ukrainës lindore dhe perëndimore. Ed Arnold e përshkruan atë si një “kufi të mundshëm shfrytëzimi” për forcat ruse.

  Nëse ata mund të kapin Kievin dhe pjesën tjetër të vendit, atëherë zoti Arnold sugjeron se mund të ketë pak avantazh në shtyrjen më tej drejt perëndimit. Presidenti Putin mund të shpresojë që pasi forcat e tij të kenë kapur kryeqytetin dhe të mundin ushtrinë e Ukrainës, rezistenca do të shkërmoqet.

  Por ndërsa 190,000 trupa mund të jenë të mjaftueshme për të kryer një pushtim, ekspertët ushtarakë dyshojnë nëse është e mjaftueshme për të pushtuar vendin e dytë më të madh të Evropës. Ukraina është më e madhe se Franca. Gjenerali Barrons, i cili ishte një komandant ushtarak britanik në Irak, thotë: “Nëse qëllimi i zotit Putin ishte të pushtonte të gjithë Ukrainën me një forcë prej rreth 150,000 vetësh, kjo do të funksiononte vetëm nëse do të kishte pëlqimin e popullatës”.

  Ai thotë se, ndërsa ekziston një element i popullsisë që ngjitet me Rusinë në lindje, çdo qeveri e instaluar nga Rusia do të luftonte për të sunduar me pëlqim një popullsi prej rreth 40 milionë banorësh.

  Gjenerali Barrons beson se ndërsa Rusia ka forcat në vend për të mposhtur ushtrinë e Ukrainës përfundimisht, kjo mund të zëvendësohet nga një “kryengritje shumë elastike”. Çdo pritje nga presidenti Putin se ai mund të kontrollojë të gjithë vendin, thotë ai, “mund të jetë një llogaritje e gabuar e madhe”.

  spot_imgspot_img

  Lajmet e fundit