22.5 C
Tirana
E martë, 26 Shtator, 2023
More
  spot_img
  spot_img

  Gjigantët amerikanë tërhiqen nga Rusia

  Nëse shenja e parë e një shkrirjeje midis Lindjes dhe Perëndimit ishte hapja e një dyqani McDonald’s në Budapest në gushtin e largët 1989, mbyllja e përkohshme e 850 dyqaneve që zinxhiri amerikan ka në Rusi, i njoftuar të martën, mund të jetë simboli kulturor dhe tregtar i botës që përplaset me Rusinë e Vladimir Putinit. Kompania i është dorëzuar presionit të opinionit publik dhe pas heshtjes së vazhdueshme për ngjarjet, ka vendosur të pezullojë përkohësisht aktivitetin e saj në vend. “Ne nuk mund të injorojmë vuajtjet e panevojshme që i janë shkaktuar Ukrainës” nga pushtimi rus, shpjegohet në një deklaratë. Vendimi u ndoq nga tre kompani të tjera amerikane: Starbucks dhe PepsiCo dhe Coca-Cola, të cilat pezulluan aktivitetet në atë vend.

  Kompania e ushqimit të shpejtë do të vazhdojë të paguajë paga për 62 000 punonjësit e saj, si dhe për furnitorët. Njoftimi për mbylljen u është dërguar të gjitha filialeve dhe punëtorëve të tyre. Siç sqarohet në deklaratë, “prioriteti numër një që nga fillimi i luftës ka qenë dhe është populli. Si kompani, ne i bashkohemi botës në dënimin e agresionit dhe dhunës dhe duke u lutur për paqe”.

  Pezullimit të aktiviteteve në vend i është bashkuar edhe Coca-Cola dhe përmes një deklarate ka siguruar se do ta vlerësojë situatën “me evoluimin e rrethanave”. “Ne qëndrojmë me njerëzit që po përballen me pasojat e pakonceptueshme të këtyre ngjarjeve tragjike në Ukrainë.” Nga ana e saj, PepsiCo ka bërë me dije se “duke pasur parasysh ngjarjet e tmerrshme që po ndodhin”, ka vendosur të pezullojë shitjen e pijeve joalkoolike në vend. Megjithatë, linjat e saj të produkteve të qumështit dhe formulave për foshnjat do të vazhdojnë të jenë aktive.

  Çelësi i presionit që platformat sociale dhe investitorët kanë ushtruar mbi McDonald’s këto ditë mund të qëndrojë në faktin se ai zotëron shumicën e dyqaneve që funksionojnë nën markën e tij në Rusi (ato që ka në Ukrainë janë mbyllur për shkak të pushtimit, por punëtorët vazhdojnë të mbeten në listën e pagave të tyre). Nga të gjithë zinxhirët amerikanë të ushqimit të shpejtë me prezencë në Rusi, McDonald ishte më i ekspozuari, sipas një raporti të publikuar të hënën nga Bank of America Securities, sipas të cilit pjesa tjetër e markave të ushqimit të shpejtë kanë “ekspozim të kufizuar” në Rusi. Ekspozimi i McDonald’s është i jashtëzakonshëm: edhe pse që nga pushtimi rus dhe aneksimi i Krimesë në 2014 ajo ka zvogëluar aktivitetin, zotëron ende rreth 84% të restoranteve në tokën ruse. Ato që kishte në gadishullin e aneksuar të Ukrainës u mbyllën disa ditë pas pushtimit.

  Që nga hapja e restorantit të parë në Bashkimin Sovjetik 32 vjet më parë, McDonald’s ka rritur praninë e tij në Rusi dhe Ukrainë në më shumë se 900 të tjera. Këto restorante përfaqësojnë 2% të shitjeve globale, rreth 9% të të ardhurave të saj dhe 3% të të ardhurave operative. Në deklaratë, shumëkombëshja me bazë në Çikago krenohet se “ka ushqyer miliona rusë çdo ditë”.

  Së bashku me Coca-Cola-n, një tjetër simbol i fuqisë tregtare dhe ikonografike të Shteteve të Bashkuara, MacDonald’s ishte bërë shënjestër e opinionit publik këto ditë për vonesën e vendimmarrjes për konfliktin, ndryshe nga kompanitë e tjera të rëndësishme kompjuterike, financiare dhe sektoriale tekstile. Këtë fundjavë Visa, Mastercard dhe American Express njoftuan pezullimin e përkohshëm të të gjitha aktiviteteve të tyre në Rusi. Gjithashtu gjigantët e modës si Inditex, grupi që ka në pronësi Zarën, me 502 dyqane në vend, Puma apo firma luksoze Prada janë tërhequr. Këtë javë atyre u janë bashkuar edhe janë bashkuar platforma e transmetimit Netflix, platforma video TikTok dhe Samsung.

  spot_imgspot_img

  Lajmet e fundit