24.5 C
Tirana
E enjte, 25 Korrik, 2024
More
  spot_img
  spot_img

  Habit mjeku shqiptar: Kush nuk ha mëngjes, nuk është i uritur gjatë ditës

  Mjeku nutricionist Luçjano Bardhi tha se mëngjesi nuk është vakti më i rëndësishëm i ditës.

  Sipas tij, kush nuk ha mëngjes nuk ndihet i uritur gjatë ditës.

  “Kortizoli është hormoni që na ngre nga gjumi. Sa më i lartë niveli i kortizolit, aq më i lartë ai i insulinës, që do të thotë në mëngjes njeriu ka nivele të larta të sheqerit.

  Nëse në mëngjes përdorim ushqimet si buka me reçel, kornflejks këtë insulinën e ngre dyfish. Duhet të konsumojnë një dietë të shëndetshme, të mos jetë ushqim kryesor sheqeri, por yndyrna, si vaji, proteina.

  Nëse nuk e konsumoni mëngjesin…

  Fëmijët duhet ta konsumojnë rreth 1 orë e gjysmë pas zgjimit, gjatë ditës nuk është i uritur, nuk e nden nevojën 4-5 herë.

  Thelbi janë proteinat dhe yndyrnat e shëndetshme jo karbohidratet”, tha mjeku.

  spot_imgspot_img

  Lajmet e fundit