24.5 C
Tirana
E enjte, 25 Korrik, 2024
More
  spot_img
  spot_img

  “Pse duhet të paguajmë 7 mijë lekë për një pije në Jug, kur ajo bën 2 mijë në Durrës” – Kosovarët braktisin Shqipërinë për Greqinë e Bullgarinë

  Kryetari i Shoqatës së Turizmit në Kosovë, Ruzhdi Kurtishaj, u shpreh se shumë turistë nga Kosova po braktisin Shqipërinë për të vizituar Greqinë apo Bullgarinë.

  Sipas tij, faktor kryesor është liberalizimi i vizave për shqiptarët e Kosovës.

  Megjithatë Kurtishaj shprehet se shumë pushues nga Kosova nuk e shikojnë të arsyeshme një rritje prej 40% të çmimeve.

  “Viti 2024 ka lënë të kuptohet që nuk ka turizëm të qëndrueshëm për disa zona të Shqipërisë pa shqiptarët e Kosovës dhe liberalizimi i vizave ka bërë një ndryshim nga viti 2023.

  Për dy dekada ne kemi qenë të izoluar nga bota për mundësinë e lëvizjen e lirë.

  Ishte fat i mirë që liberalizimi u bë në janar dhe shumë shqiptarë të Kosovës plotësuan ëndrrën e tyre për të vizituar vendet e rajonit, siç është Greqia, për shkak se shumë prej nesh para 20 vitesh i kanë kaluar në Greqi dhe Bullgari dhe unë mendoj që kjo mungesë e pushuesve të Kosovës nuk është pa arsye.

  Sipas statistikave ka një rrënje të dukshme të peshuesve dhe rritja e çmimeve është një prej arsyeve kryesore.

  Sigurisht dhe gjetja e plazheve alternative si Greqia dhe Bullgaria mund të jetë një tjetër arsye pse mungojnë turistët prej Kosovës.

  Megjithatë unë nuk e kuptoj pse duhet të paguaj një pije që kushton 200 lekë në Durrës dhe 700 lekë në jug” tha ai.

  spot_imgspot_img

  Lajmet e fundit