11.5 C
Tirana
E shtunë, 24 Shkurt, 2024
More
  spot_img
  spot_img

  ‘Plani i luftës’: Si po lëvizin trupat ruse kundër Ukrainës, përfshirë raketat dhe nëndetëset

  “Këtë kërcënim pushtimi e kemi pritur për tetë vjet. Kjo është luftë, kjo është Rusia. Dhe këtë vit presim që Moska të përfitojë nga çdo moment i mirë: fundi i dimrit, fundi i Lojërave Olimpike në Pekin, fundi i durimit tonë…”.

  I hidhur dhe i shqetësuar, përvojë e gjatë dhe grada të reja të shefit të shtabit, gjenerali ukrainas Oleksandr Pavlyuk është në linjën e qeverisë së tij: minimizoni kërcënimin.

  Nuk është e lehtë. 60,000 (thotë Moska) ose 130,000 (druhet Kievi), ose 170,000 (dyshon NATO), të dislokuar në kufijtë e dyfishtë të Rusisë dhe Bjellorusisë, si dhe ata të fshehur në rajonin moldav të Transnistrias dhe në patrullim në Krime dhe Detin e Zi, pasi janë spiunuar 24 orë në ditë nga satelitët.

  Dhe skenarët e një pushtimi janë studiuar që nga viti 2014. Bëhet fjalë për njësi para-militare ruse të 76-të dhe 98-të përballë Kharkiv-it, sulmuesit e shtatë dhe të 106-të përballë Donjeckut dhe Luhanskut, plus parada e raketave “Iskander- M”, e destinuar për caqet tokësore, sistemi i mbrojtjes kundërajrore “S-400 Prometei”, luftëtarët Su-35, anti-anijet Bastion-P, nëndetëset bërthamore “Akula”, “Backfire” supersonike, teknologjitë hipersonike “Avangard-Hgv” për neutralizimin e sistemit raketor ukrainas: të gjitha këto të urdhëruara nga Putini kanë ndryshuar shumë shpejt teatrin e luftës.

  Fakti që ata janë atje, nuk do të thotë se janë gati për një pushtim: “Nuk ka ende spitale në terren, – thotë eksperti ushtarak i një ambasade evropiane -, depo municionesh, mbrojtje IT, shumë logjistikë dhe në këto kushtet vetëm një gjeneral i çmendur do të kryente një pushtim tokësor. Ne kemi të njëjtin informacion si amerikanët, por i japim interpretime shumë të ndryshme këtij informacioni”.

  Në harta, strategjitë janë gati. Për muaj të tërë. “Plani i janarit”, siç quhet ofensiva ruse që presin amerikanët dhe NATO-ja, ka disa opsione që kanë studiuar grupe të ndryshme mendimi (Rand Corporation, Instituti i Luftës): 1) tre fazat e një pushtimi të shpejtë të Jugut të Ukrainës, për të shkuar më pas drejt Transnistrisë pro-ruse dhe më në fund në Kiev (që do të kishte kosto shumë të larta); 2) një pushtim i kufizuar në Juglindjen ende të pa pushtuar, me pushtimin e “mekanizuar” të Kharkivit (që është ajo që presin ukrainasit); 3) një manovër nga Rostovi për kontrollin total të Detit Azov dhe pushtimin e Khersonit dhe Mariupolit (të cilat kanë qenë gjithmonë objektivat kryesore strategjike); 4) pushtimi shumë simbolik i Odesës.

  Strategjitë e fantazisë? Në terren, për dhjetë ditë do të jenë batalionet taktike që Putini ka vendosur në Bjellorusi, në kampin stërvitor Obuz-Lesnovskij, 10 mijë km katrorë dhe 150 km nga Kievi, për stërvitjet “Allied Resolve 2022”.

  Zyrtarisht, synimi është të trajnohet për “shtypjen e agresionit të jashtëm, luftën kundër terrorizmit dhe mbrojtjen e interesave të përbashkëta”.

  Megjithatë, për t’u mbrojtur nga spiunët satelitorë dhe sytë e botës, zona u u errësua dje.

  Të gjitha sinjalet janë të koduara. Një mburojë. “Kjo është normale në stërvitjet normale, – shpjegon eksperti ushtarak, – dhe nuk ka nevojë për shqetësim. Por kjo nuk është një kohë normale”.

  spot_imgspot_img

  Lajmet e fundit