30.5 C
Tirana
E mërkurë, 12 Qershor, 2024
More
  spot_img
  spot_img

  VIDEO: “Herkuli” iranian thyen rekordin e “Guinness”, tërheq aeroplanin me peshë 14 tonë

  Rekordi i mëparshëm ishte 8.8 metra në 60 sekonda. “Herculesi” iranian e ka kaluar shumë atë.

  Një njeri që sjell frikë dhe dridhje me pamjen e tij, adhuron të justifikojë pseudonimin dhe krahasimin me heroin e mitologjisë greke.

  “Në vitin 2008, unë kisha dorën më të madhe, 68 cm, mes sportistëve botërorë, e cila është regjistruar në librin e rekordmenëve botërorë. Në vitin 2010 kam lëvizur kamionin më të rëndë, me peshë 18.5 tonë, duke e tërhequr rreth 20.5 metra”, tha ai.

  “Në vitin 2016 theva pemën më të trashë të ahut në kurriz të dorës. Kam pasur dy rekorde botërore. Sot, falë Zotit, po vendos rekordin tim të tretë këtë vit. Dy rekordet e mia të para ishin në lëvizjen sportive. Ngrita 29.7 kg në një orë me një lëvizje. Në rekordin e dytë kam lëvizur 37.6 kg. Sot, falë Zotit, kam lëvizur një aeroplan me peshë 43 tonë”, tha Seyed Afsin Mobaser.

  spot_imgspot_img

  Lajmet e fundit