9.5 C
Tirana
E premte, 3 Shkurt, 2023
More
  spot_img
  spot_img

  Behgjet Pacolli i interesuar të blejë Manchester United

  Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka treguar interesimin e tij për të blerë Manchester United nga Glazers.

  Pacolli shërbeu si president i dytë i Kosovës nga 22 shkurt 2011 deri më 4 prill 2014.

  Ai është gjithashtu një miliarder dhe një biznesmen i suksesshëm, duke qenë aksionari kryesor i kompanisë zvicerane të ndërtimit dhe inxhinierisë civile Mabetex Group.

  Një tifoz futbolli, Pacolli së fundmi ndoqi një ndeshje të Arsenalit në Emirates Stadium kur Topçinjtë mposhtën Leicesterin në gusht.

  Dhe i pyetur nga gazetarët të mërkurën nëse ai ishte i interesuar të blinte Manchester United, Pacolli u përgjigj “po, dakord”.

  Familja Glazer ka nxjerrë zyrtarisht në treg Manchester United pas gati 18 vitesh pronësi.

  Pacolli, 71 vjeç, ka një vlerë neto prej 1 miliard euro, sipas Forbes, por ka shumë bashkëpunëtorë të fuqishëm dhe të pasur si në Kremlin ashtu edhe në Uashington.

  Një nga postimet e tij në Instagram është një video e tij me ish-presidentin amerikan Donald Trump.

  Pacolli ka shërbyer edhe si zëvendëskryeministër i parë i Kosovës dhe ka qenë ministër i Punëve të Jashtme nga viti 2017 deri në vitin 2019.

  Ai është edhe kryetar i Aleancës Kosova e Re, e cila është partia e tretë më e madhe politike në Kosovë.

  spot_imgspot_img

  Lajmet e fundit