8.5 C
Tirana
E mërkurë, 6 Dhjetor, 2023
More
  spot_img
  spot_img

  Brenda trurit të Putinit: Agjentët perëndimorë shpjegojnë gjendjen mendore dhe shpirtërore të Carit të Kremlinit

  Lideri rus Vladimir Putin është bllokuar në një botë të mbyllur të krijuar prej tij, besojnë spiunët perëndimorë. Dhe kjo i shqetëson ata.

  Për vite me radhë ata kanë kërkuar të futen në mendjen e zotit Putin, për të kuptuar më mirë qëllimet e tij.

  Me trupat ruse të bllokuara në dukje në Ukrainë, nevoja për ta bërë këtë është bërë edhe më e domosdoshme teksa ata përpiqen të kuptojnë se si do të reagojë ai nën presion.

  Të kuptuarit e gjendjes së tij shpirtërore do të jetë jetike për të shmangur përshkallëzimin e krizës në një territor edhe më të rrezikshëm.

  Ka pasur spekulime se lideri rus ishte i sëmurë, por shumë analistë besojnë se ai në fakt është bërë i izoluar dhe i mbyllur për çdo pikëpamje alternative.

  Izolimi i tij ka qenë i dukshëm në fotot e takimeve të tij, si kur ai takoi Presidentin Emmanuel Macron, dyshja në skajet e largëta të një tavoline të gjatë. Kjo ishte gjithashtu e dukshme në takimin e Putinit me ekipin e tij të sigurisë kombëtare në prag të luftës.

  Plani fillestar ushtarak i Putinit dukej si diçka e ideuar nga një oficer i KGB-së, shpjegon një zyrtar i inteligjencës perëndimore.

  Vendimmarrës i vetëm

  Spiunët perëndimorë, përmes burimeve që nuk do të diskutojnë, dinin më shumë për ato plane sesa shumë njerëz brenda udhëheqjes ruse. Por tani ata përballen me një sfidë të re – të kuptojnë se çfarë do të bëjë lideri rus më pas. Dhe kjo nuk është e lehtë.

  “Sfida e të kuptuarit të lëvizjeve të Kremlinit është se Putini është vendimmarrësi i vetëm në Moskë”, shpjegon John Sipher, i cili më parë drejtonte operacionet e CIA-s në Rusi. Dhe edhe pse pikëpamjet e tij shpesh bëhen të qarta përmes deklaratave publike, duke ditur se si do të veprojë ndaj tyre, është një sfidë e vështirë e inteligjencës.

  “Është jashtëzakonisht e vështirë në një sistem aq të mbrojtur sa Rusia të kesh inteligjencë të mirë për atë që po ndodh brenda kokës së liderit, veçanërisht kur kaq shumë nga njerëzit e tij nuk e dinë se çfarë po ndodh,” Sir John Saëers, një ish-kryetar i MI6 të Britanisë, tha për BBC.

  Ajo ishte krijuar, thonë ata, nga një “kabal konspirativ” i ngushtë me theks në fshehtësi. Por rezultati ishte kaos. Komandantët ushtarakë rusë nuk ishin gati dhe disa ushtarë kaluan kufirin pa e ditur se çfarë po bënin.

  Zoti Putin, thonë zyrtarët e inteligjencës, është i izoluar në një flluskë të krijuar prej tij, në të cilën shumë pak informacione të jashtme depërtojnë, veçanërisht çdo informacion që mund të sfidojë atë që ai mendon.

  “Ai është viktimë e propagandës së tij në kuptimin që ai dëgjon vetëm një numër të caktuar njerëzish dhe bllokon gjithçka tjetër. Kjo i jep atij një pamje të çuditshme të botës,” thotë Adrian Furnham, një profesor i psikologjisë dhe bashkëautor i një libri të ardhshëm ‘Psikologjia e spiunëve dhe spiunimit’. Rreziku është ai që quhet “mendim në grup” në të cilin secili përforcon pikëpamjen e tij. “Nëse ai është viktimë e grupit, mendoni se duhet të dimë se kush është grupi,” thotë Prof Furnham.

  Rrethi i atyre me të cilët Putini bisedon nuk ka qenë kurrë i madh, por kur erdhi te vendimi për të pushtuar Ukrainën, ai ishte ngushtuar në vetëm një grusht njerëzish, besojnë zyrtarët e inteligjencës perëndimore, të gjithë atyre “besimtarëve të vërtetë” që ndajnë mendimin e zotit Putin.

  Ndjenja se sa i vogël është bërë rrethi i tij i brendshëm u theksua kur ai veshi publikisht kreun e Shërbimit të tij të Inteligjencës së Jashtme në mbledhjen e sigurisë kombëtare pak para pushtimit – një veprim që dukej se poshtëronte zyrtarin. Fjalimi i tij disa orë më vonë zbuloi gjithashtu një burrë të zemëruar dhe të fiksuar pas Ukrainës dhe Perëndimit.

  Ata që e kanë vëzhguar atë thonë se lideri rus është i shtyrë nga një dëshirë për të kapërcyer poshtërimin e perceptuar të Rusisë në vitet 1990, së bashku me një bindje se Perëndimi është i vendosur ta mbajë Rusinë poshtë dhe ta largojë atë nga pushteti. Një person që takoi Putinin kujton fiksimin e tij me shikimin e videove të vrasjes së Kol Gaddafit pasi ai u dëbua nga pushteti në vitin 2011.

  Kur drejtorit të CIA-s, William Burns, iu kërkua të vlerësonte gjendjen mendore të zotit Putin, ai tha se ai “kishte qenë “duke zier në një kombinim të djegshëm ankesash dhe ambicieje për shumë vite” dhe i përshkroi pikëpamjet e tij si “të ngurtësuara” dhe se ai ishte “shumë më i izoluar” nga këndvështrime të tjera.

  A është i çmendur presidenti rus? Kjo është një pyetje që e kanë bërë shumë në Perëndim. Por pak ekspertë e konsiderojnë atë të dobishme. Një psikolog me ekspertizë në këtë fushë tha se një gabim ishte të supozohej sepse ne nuk mund ta kuptojmë një vendim si pushtimi i Ukrainës, ne e cilësojmë personin që e bëri atë si “të çmendur”.

  CIA ka një ekip që kryen “analizë lidershipi” mbi vendimmarrësit e huaj, duke u mbështetur në një traditë që daton që nga përpjekjet për të kuptuar Hitlerin. Ata studiojnë sfondin, marrëdhëniet dhe shëndetin, duke u mbështetur në inteligjencën sekrete.

  Një burim tjetër janë leximet nga ata që kanë pasur kontakte të drejtpërdrejta, siç janë liderët e tjerë. Në vitin 2014, Angela Merkel thuhet se i tha Presidentit Obama se zoti Putin po jetonte “në një botë tjetër”. Presidenti Macron ndërkohë, kur u ul me Putin së fundmi, u raportua se e kishte gjetur udhëheqësin rus “më të ngurtë, më të izoluar” krahasuar me takimet e mëparshme.

  A ndryshoi diçka? Disa spekulojnë, pa shumë prova, për sëmundje të mundshme ose ndikimin e ilaçeve. Të tjerë tregojnë për faktorë psikologjikë, të tillë si ndjenja e kohës që i mbaron për të përmbushur atë që ai e sheh si fatin e tij në mbrojtjen e Rusisë ose rikthimin e madhështisë së saj. Udhëheqësi rus është izoluar dukshëm nga të tjerët gjatë pandemisë Covid dhe kjo gjithashtu mund të ketë pasur një ndikim psikologjik.

  “Putini ka të ngjarë të mos jetë i sëmurë mendor, as nuk ka ndryshuar, megjithëse është më i nxituar dhe ka të ngjarë më shumë i izoluar në vitet e fundit,” thotë Ken Dekleva, një ish mjek dhe diplomat i qeverisë amerikane, dhe aktualisht një bashkëpunëtor i lartë në Fondacioni George HË Bush për Marrëdhëniet SHBA-Kinë.

  Por një shqetësim tani është se informacioni i besueshëm ende nuk po gjen rrugën e tij në lakun e mbyllur të Putinit. Shërbimet e tij të inteligjencës mund të kenë hezituar përpara pushtimit për t’i thënë atij ndonjë gjë që ai nuk donte të dëgjonte, duke ofruar vlerësime rozë se si do të shkonte një pushtim dhe si do të priheshin trupat ruse para luftës. Dhe këtë javë, një zyrtar perëndimor tha se zoti Putin mund të mos ketë ende njohuri se sa keq po shkojnë gjërat për trupat e tij që ka inteligjenca perëndimore. Kjo çon në shqetësim se si ai mund të reagojë kur të përballet me një situatë të përkeqësuar për Rusinë.

  Teoria e të çmendurit

  Vetë Putin tregon historinë e ndjekjes së një miu kur ai ishte djalë. Kur e kishte futur në një qoshe, miu reagoi duke e sulmuar, duke detyruar një Vladimir të ri të bëhej ai që iku. Pyetja që bëjnë politikëbërësit perëndimorë është çfarë nëse zoti Putin ndihet i bllokuar tani?

  “Pyetja është me të vërtetë nëse ai dyfishohet me brutalitet më të madh dhe përshkallëzohet për sa i përket sistemeve të armëve që ai është i përgatitur të përdorë”, tha një zyrtar perëndimor. Ka pasur shqetësime se ai mund të përdorte armë kimike apo edhe një armë taktike bërthamore.

  “Shqetësimi është se ai bën diçka të pabesueshme të nxituar në një mënyrë vicioze të shtypjes së butonit,” thotë Adrian Furnham.

  Vetë Putin mund të interpretojë ndjenjën se ai është i rrezikshëm apo edhe irracional – kjo është një taktikë e njohur (shpesh e quajtur teoria e “të çmendurit”) në të cilën dikush që ka akses në armët bërthamore përpiqet të bëjë kundërshtarin e tij të tërhiqet duke bindur ata që ai mund të jetë mjaft i çmendur për t’i përdorur ato, pavarësisht nga potenciali që të gjithë të humbasin.

  Për spiunët dhe politikëbërësit perëndimorë, të kuptuarit e synimeve dhe mendësisë së zotit Putin sot nuk mund të ishte më e rëndësishme. Parashikimi i përgjigjes së tij është thelbësor për të kuptuar se sa larg mund ta shtyjnë atë pa shkaktuar një reagim të rrezikshëm.

  “Vetë koncepti i Putinit nuk lejon dështim apo dobësi. Ai i përbuz gjëra të tilla”, thotë Ken Dekleva. “Një Putin i dobësuar është një Putin më i rrezikshëm. Ndonjëherë është më mirë ta lini ariun të ikë nga kafazi dhe të kthehet në pyll.”

  BBC

  spot_imgspot_img

  Lajmet e fundit