24.5 C
Tirana
E enjte, 25 Korrik, 2024
More
  spot_img
  spot_img

  Celibashi nuk e “njeh”, Berisha i fut kontrabandë kandidatë e tij nëpërmjet Monikës e Ndokës

  Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve Ilirjan Celibashi regjistron koalicionin e partive LSI dhe PDK nën logon “Shtëpia e lirisë” në zgjedhjet e pjesshme vendore të 6 marsit, por nuk njeh Komisionin e Rithemelimit.

  Pavarësisht kësaj, të gjithë kandidatët e paraqitur nga ky koalicion janë nga Komisioni i Rithemelimit, asnjë prej tyre nuk është nga LSI dhe PDK.

  Celibashi tha se partia udhëheqëse është LSI dhe ky vendim hyn në fuqi menjëherë.

  Lëvizja Socialiste për Integrim i dërgoi më 1 shkurt Komisionit Qendror të Zgjedhjeve kërkesën për regjistrimin  e koalicionit të ri  “Shtëpia e Lirisë”, në kuadër të zgjedhjeve të pjesshme zgjedhore të 6 marsit në 6 bashki të vendit.

  Sipas dokumentit, koalicioni përbëhej nga PD-Komisioni i përkohshëm i Rithemelimit, LSI dhe Partia Demokristiane e Nard Ndokës.

  Ish-kryeministri Sali Berisha kur prezantoi më 31 janar kandidatët e Rithemelimit për zgjedhjet e pjesshme, njoftoi edhe koalicionin me disa parti, pasi sipas tij Rama ka konfiskuar PD-në në mënyrë që Komisioni i Rithemelimit të mos merrte pjesë në zgjedhje.

  spot_imgspot_img

  Lajmet e fundit