21.5 C
Tirana
E mërkurë, 19 Qershor, 2024
More
  spot_img
  spot_img

  Dua Lipa paditet për plagjiaturë, ja për cilën këngë bëhet fjalë!

  “Artikal Sound System” ka ngritur një padi për shkelje të të drejtave të autorit kundër Dua Lipa, pasi sipas tyre këngëtarja ka kopjuar këngën e tyre për hitin “Levitating”.

  Grupi i zhanerit ‘reggae’ pretendon se kënga “Levitating”, është një ripjesë e drejtpërdrejtë e këngës së tyre “Live Your Life”.

  Kënga u publikua në vitin 2017 dhe në padi thuhet se skuadra e këngëtares me origjinë shqiptare e dëgjoi në vitin 2020 dhe kopjoi në mënyrë flagrante melodinë gjatë shkrimit të këngës.

  Padia gjithashtu emëroi ‘Warner Records’ dhe disa të tjerë si të paditur dhe kërkon të ardhurat e bëra nga “Levitating”.

  “Duke pasur parasysh shkallën e ngjashmërisë, ka shumë pak gjasa që “Levitating” të jetë krijuar në mënyrë të pavarur”, thuhej në padi.

  Megjithatë, komentuesit në mediat sociale i janë përgjigjur padisë dhe besojnë se këngët tingëllojnë të ngjashme, por nuk është e njëjta këngë.

   

   

  spot_imgspot_img

  Lajmet e fundit