13.5 C
Tirana
E enjte, 18 Prill, 2024
More
  spot_img
  spot_img

  Lindur e rritur në Kombinat, sot police në Florida: Historia e Eridës

  Erida Haxhiu është lindur e rritur në Kombinat të Tiranës, por prej 20 vitesh jeton me familjen në Florida, atje ku punon si police. Ajo rrëfeu në “Opinion” peripecitë e fillimit në një vend të huaj dhe se si ia doli të befasonte amerikanët me aftësitë e saj.

  -Nga cila zonë e Shqipërisë je larguar?

  Nga Tirana, jam lind e rritur në Kombinat.

  -Je lind e rrit në Kombinat dhe je police në Florida?!

  Po!

  -Je nga ato policet që vë gjoba apo nuk ke lidhje?

  Varet nga shoferi!

  -Në cilin vit u transferuat në Amerikë?

  Gjithë familja, në 2004-ën. Këtë vit bëjmë 20 vjet. Ka kaluar shumë shpejt.

  -Në cilin vend të Amerikës u transferuat?

  Në Naples, Florida.

  -Ishte i vështirë ambientimi në fillim?

  Vitin e parë vetëm kam qarë.

  -Çfarë të mungonte vitin e parë?

  Jeta, çdo gjë! Familja, shoqëria…Isha në gjimnaz, moshë e vështirë.

  -Dije anglisht kur shkove?

  Po unë isha e Kolegjit Turk shumë vite dhe kur erdha këtu kisha 5 gjuhë. Isha 16 vjeç dhe nuk iu besua se flisja gjithë këto gjuhë.

  -Pra ti ishe e formuar me gjuhët e huaja dhe i befasove amerikanët.

  Po dhe më dhanë punë që 16 vjeç.

  Më tej Erida u shpreh se është dashuruar e martuar me një marins me të cilin kanë fëmijë dhe e vizitojnë shpesh Shqipërinë.

  Madje duke qeshur ajo përshkruan herën e parë që udhëtuan sëbashku në vendin tonë. “Në aeroport dolën të na prisnin nja 7 makina”, përfundoi Erida.

  spot_imgspot_img

  Lajmet e fundit