8.5 C
Tirana
E mërkurë, 6 Dhjetor, 2023
More
  spot_img
  spot_img

  Mira Murati, shqiptarja që merr drejtimin e inteligjencës artificiale

  Lëvizje të fuqishme në fushën e inteligjencës artificiale.

  CEO dhe bashkëthemeluesi i OpenAI, Sam Altman, u pushua nga puna pasi gënjeu bordin e kompanisë së tij, sipas një njoftimi të lëshuar të premten.

  Në një deklaratë të kompanisë thuhet, “largimi i Z.Altman pason një proces shqyrtimi konsultativ nga bordi, i cili arriti në përfundimin se ai nuk ishte vazhdimisht i sinqertë në komunikimet e tij me bordin, duke penguar aftësinë e tij për të ushtruar përgjegjësitë e tij. Bordi nuk ka më besim në aftësinë e tij për të vazhduar udhëheqjen e OpenAI-t”.

  Mira Murati, CTO e OpenAI, do të bëhet CEO i përkohshëm në vend të tij, sipas deklaratës.

  Altman u bë një nga njerëzit më të rëndësishëm në botën e inteligjencës artificiale pasi kompania e tij publikoi ChatGPT në nëntor 2022, një chatbot gjenerues i AI që grumbulloi më shumë se 100 milionë përdorues në më pak se një vit.

  spot_imgspot_img

  Lajmet e fundit