21.5 C
Tirana
E mërkurë, 22 Maj, 2024
More
  spot_img
  spot_img

  Notarja transgjinore e lindur burrë biologjik fitoi me lehtësi garat, debate të ashpra në SHBA

  Organi qeverisës i ekipit të notarëve të SHBA-së ka vendosur që një panel prej tre anëtarësh do të vendosë nëse burrat që janë duke ndryshuar gjininë kanë një avantazh të padrejtë kur përpiqen të konkurrojnë në konkurrencën femërore kundër grave të lindura biologjikisht.

  Çështja e menjëhershme, e cila gjithashtu do të kërkojë nga atletet femra që të kenë një nivel të përqendrimit të testosteronit nën 5 nmol/L për një periudhë të vazhdueshme prej të paktën 36 muajsh, duket të jetë një përgjigje ndaj polemikave rreth notares transgjinore të Universitetit të Pensilvanisë, Lia Thomas.

  Transgjinori Thomas kuptohet se i është nënshtruar të paktën një viti shtypjes së testosteronit përpara se të thyente disa rekorde në garat e femrave, duke fituar gara të shumta me një lehtësi të madhe që çoi në një debat të ashpër rreth asaj nëse rregullat e Shoqatës Kombëtare të Atletikës Kolegjiale janë të drejta.

  “USA Swimming ka dhe do të vazhdojë të mbrojë barazinë gjinore dhe përfshirjen e të gjitha grave cisgjinore dhe transgjinore dhe të drejtat e tyre për të marrë pjesë në sport,” tha organizata në një deklaratë, duke shtuar se misioni i saj qëndron në ‘mbështetjen e zjarrtë të barazisë konkurruese’.

  spot_imgspot_img

  Lajmet e fundit