12.5 C
Tirana
E martë, 5 Mars, 2024
More
  spot_img
  spot_img

  Partizani nën epokën e Gaz Demit: Të kuqtë janë dominues në derbi përballë Tiranës

  Partizani dhe Tirana do të përballen këtë të hënë me njëra tjetrën, në një sfidë ku spektakli dhe emocionet janë të garantuara.

  Ky është dueli i 169- të mes dy ekipeve të kryeqytetit që është dhe krye ndeshja e kampionatit shqiptar.

  Në një analizë të këtyre 10- viteve të fundit ku Partizani është drejtuar nga presidenti Gaz Demi, i cili e mori këtë klub me vetëm një stem dhe sot është ekipi më i sukseshëm shqiptar dhe që ka bërë një ndër komplekset sportive më moderene në ballkan, klubi i kuq ka qenë dominues në ndeshjet përballë bardhebluve.

  Në 33 përballjet e fundit mes tyre, ekipi i Partizanit është dukshëm më triumfues përballë Trianës.

  “Demat e kuq”, gjatë 10- viteve të fundit kanë rregjistruar plot 14 fitore, ku 12 kane qenë barazime dhe vetëm 7 triumfe nga ana e Tiranës.

  Një bilanc dyfish pozitiv për të kuqtë, të cilët e kanë pasur kryeqytetin në anën e tyre.

  Madje përgjatë 5- viteve rresht, derbi ka qenë totalisht nën zotërimin e Partizanit, ku u desh viti 2019, që Tirana të merrte një rezultat pozitiv.

  Kjo dominancë e Partizanit ka një meritë të presidencës së kuqe që fal investimeve të numrit një Gaz Demit, iu rikthye lavdia.

  Edhe ndeshja e fundit e këtij kampionati, fitorja i takon Partizanit me super golin e Xhuliano Skukës, ndërsa të hënën është dueli i radhës ku pritet me mjaft emicion nga të gjitha kampet dhe tifozeritë.

  spot_imgspot_img

  Lajmet e fundit