22.5 C
Tirana
E martë, 26 Shtator, 2023
More
  spot_img
  spot_img

  PROFILI: Kush ështuë gruaja e heroit të momentit?

  Sytë e gjithë botës janë mbi Ukrainën këto ditë, e cila po përballet me sulmin nga Rusia. Presidenti ukrainas ka pasur një ndikim shumë të madh tek populli i tij, ku me dalje publike veç se ka përditësuar të dhënat, i ka dhënë kurajo dhe mbështetje të gjithë popullit.

  Volodymyr Zelensky vjen në postin e Presidentit, pas karrierës disa vjeçare si aktor humori. Popullariteti i tij është rritur ndjeshëm kohët e fundit, pas menaxhimit që po i bën konfliktit. Por mediat ndërkombëtare nuk kanë lënë në hije edhe gruan e tij, Olena Zelensky, që është një personazh me shumë ndikim në Ukrainë.

  Kush është Zonja e parë e Ukrainës dhe roli i saj

  Olena Kiyashko lindi më 6 shkurt 1978 në Kryvyi Rih. Ajo dhe burri i saj i ardhshëm shkuan në të njëjtën shkollë të mesme, por ata nuk ishin takuar kurrë. Shumë nga shokët e saj të klasës, sipas Zelensky, ai i njihte, por jo vetë Zelensky. Ata u takuan shumë më vonë kur Olena ishte studente në Fakultetin e Inxhinierisë së Ndërtimit të Universitetit Kombëtar Kryvyi Rih.

  Marrëdhënia e çiftit përparoi me kalimin e kohës; ata qëndruan të lidhur për tetë vjet përpara se të martoheshin më 6 shtator 2003. Oleksandra, vajza e tyre, lindi më 15 korrik 2004. Zelensky lindi djalin e tyre Kyrylo më 21 janar 2013. Ajo ka studiuar për Arkitekturë, por nuk ka punuar në profesionin e saj. Për disa kohë, Olena ka punuar si skenariste, duke qenë ndër më të talentuarat në fushën e saj.

  Më 20 maj 2019, Zelensky u betua si zonja e parë e Ukrainës. Ajo u shfaq në kopertinën e numrit të dhjetorit të Vogue Ukraine më 18 nëntor. E rradhitur si një nga gratë me më shumë ndikim në Ukrainë, ajo nisi menjëherë fushatat e saj sociale. Ajo diskutoi përpjekjen e saj të parë, reformën e të ushqyerit në shkollat e Ukrainës. Më tej, Zonja e Parë njoftoi anëtarësimin e Ukrainës në Partneritetin Biarritz, një iniciativë e G7 në mbarë botën për barazinë gjinore.

  Problemet me shëndetin

  Më 12 qershor 2020, Zelenska njoftoi se kishte rezultuar pozitive për COVID-19. Katër ditë më vonë, ajo u shtrua në spital me infeksionin COVID-19 që u përshkrua si “ashpërsi e moderuar” por që nuk kishte nevojë për ventilim mekanik. Zelensky doli nga spitali, gati një muaj më vonë më 3 korrik 2020 me trajtim të vazhdueshëm në shtëpi për pneumoni dypalëshe. Që në atë kohë daljet e saj për mediat kanë qenë edhe më të rralla, duke u kujdesur më shumë për shëndetin dhe familjen e saj.

  Akuzat për shtëpinë luksoze

  Mediat ndërkombëtare shkruajtën në 2019 për një pronë që Olena bleu.  “Gruaja e presidentit të zgjedhur ukrainas Volodymyr Zelenskiy bleu një apartament luksoz për më pak se gjysmën e çmimit të tregut nga manjati i biznesit Oleksandr Buryak, sipas të dhënave zyrtare të të ardhurave dhe pronës”, thuhej në shkrimin e asaj kohe. Megjithatë vetë çifti presidencial zgjodhi mos të reagonte.

  Rrjetet sociale

  Olena është mjaft aktive edhe në rrjetet sociale. Postimi i saj i fundit në Instagram, i cili ndiqet nga më shumë se një milion njerëz, tregonte një flamur të Ukrainës me një mbishkrim ku shkruhej: “Populli im i dashur! Ukrainas! Unë po ju shikoj të gjithëve sot. Të gjithë ato që shoh në TV, në rrugë, në internet. Unë shoh postimet dhe videot tuaja. Dhe e dini çfarë? Je e pabesueshme! Jam krenare që jetoj me ju në të njëjtin vend!” Ajo shtoi: “Thuhet se shumë njerëz janë një turmë. Kjo nuk ka të bëjë me ne. Sepse shumë ukrainas nuk janë turma. Kjo është një ushtri! Dhe sot nuk do të kem panik dhe lot. Do të jem e qetë dhe e sigurt. Fëmijët po më shikojnë. Unë do të jem pranë tyre. Dhe pranë burrit tim. Dhe me ty. Të dua! Unë e dua Ukrainën!”, ka shkruar ajo.

  spot_imgspot_img

  Lajmet e fundit