25.5 C
Tirana
E shtunë, 23 Shtator, 2023
More
  spot_img
  spot_img

  Putin alarmoi Perëndimin me armët bërthamore, por cilat vende në botë kanë armë nukleare?

  Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin shkaktoi jo pak frikë e panik në botë teksa njoftoi se do të vë në gatishmëri të lartë forcat bërthamore.

  Pushtimi rus i Ukrainës vijon të jetë i mbështetur tërësisht në armët konvencionale, tanke, bombardues që fluturojnë lart, anije që zbarkojnë në qytetin port të Odesa, por deklarata e Putinit ishte një kujtesë e fortë se armët bërthamore nuk janë vetëm gjigantët e një epoke të shkuar, por mbeten një pjesë kyçe e rendit të sigurisë që doli pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore.

  Llogaritet se Rusia ka rreth 6000 armë bërthamore dhe Shtetet e Bashkuara kanë rreth 5500. Arsenali bërthamor është mjaft i madh për të vrarë miliarda njerëz, por edhe për të shërbyer si një parandalues ​​kundër sulmeve.

  Është vlerësuar se sot në botë ka rreth 13,080 armë bërthamore. Ndërsa kjo është shumë më pak se sa kishin SHBA-të apo Rusia gjatë kulmit të Luftës së Ftohtë, vihet re se ka më shumë vende me armë bërthamore sesa kishte 30-40 vjet më parë.

  Cilat vende kanë armë bërthamore?

  Rusi – 6,255 (1,458 aktive, 3039 në dispozicion, 1,760 në pension)

  Shtetet e Bashkuara – 5,550 (1,389 aktive, 2,361 në dispozicion, 1,800 në pension)

  Kina – 350 në dispozicion (arsenali bërthamor që zgjeron në mënyrë aktive)

  Francë – 290 në dispozicion

  Mbretëria e Bashkuar – 225 në dispozicion

  Pakistan – 165 në dispozicion

  Indi – 156 në dispozicion

  Izrael – 90 në dispozicion

  Koreja e Veriut – 40-50 në dispozicion (vlerësuar)

  spot_imgspot_img

  Lajmet e fundit