21.5 C
Tirana
E mërkurë, 19 Qershor, 2024
More
  spot_img
  spot_img

  Shërbimet sekrete ruse po planifikojnë një grusht shteti kundër Putinit

  Mundësia për një grusht shteti në Moskë po rritet, sipas burimeve sekrete ruse pranë Vladimir Osechkin, një dizident rus, që thotë, “thashetheme të tilla duhet të shikohen me kujdes”.

  Sipas letrave të publikuara nga Osechkin, një aktivist që ekspozoi abuzimin që bëhej në burgjet ruse dhe tani është ndër më të kërkuarit e Kremlinit, planifikimi i një grushti shteti kundër Carit, do të vinte nga agjentë të shërbimeve sekrete federale, FSB që zëvendësoi KGB-në në 1995 dhe drejtuar nga Putin.

  Fakti që agjentët rusë po flasin dhe po rrezikojnë jetën e tyre është një shenjë zemërimi ndaj Putin.

  Themeluesini Gulagu.net ka kontaktuar me burimin e tij që në nëntor, por ka publikuar vetëm emailet pas datës 4 mars, ditën kur zyrtarët rusë do ta quanin luftën, një dështim total.

  Teksti i publikuar nga Osechkin, kishte 2.000 fjalë dhe ishte verifikuar si autentik dhe bi lexuar nga 28 mln njerëz.

  I intervistuar nga shtëpia e tij në Francë, ku ka qenë i mërguar që nga viti 2015, Osechkin tha se “për 20 vjet Putin ka krijuar stabilitet në Rusi”. Oficerët e FSB-së, policët, prokurorët dhe njerëzit brenda sistemit mund të kenë pasur një jetë të mirë, por tani gjithçka ka marrë fund. Ata e pranojnë se kjo luftë është një katastrofë për ekonominë, për njerëzimin dhe nuk duan të kthehen në kohën e Bashkimit Sovjetik”

  Agjentët dhe zyrtarët e FSB-së në fakt konsiderohen si një “fisnikëri e re” në Rusi, kanë paga shumë mbi mesataren dhe nuk janë vetëm vështirësitë në fushën e betejës në Ukrainë që i kanë larguar ata nga Kremlini, por edhe efektet e sanksioneve. “Ata nuk do të mund të shkojnë më me pushime në vilat e tyre në Itali dhe t’i çojnë fëmijët e tyre në Disneyland të Parisit,” tha Osechkin, sipas të cilit “çdo javë dhe çdo muaj kjo luftë vazhdon, mundësia e një rebelimi nga ana e shërbimet e sigurisë rritet”.

  Thashethemet për mundësinë e një grushti shteti kundër Putinit janë duke u përhapur prej disa kohësh dhe janë bërë më të forta nga ecuria e luftës në Ukrainë, e cila, sipas analistëve të ndryshëm dhe pavarësisht mohimeve ruse, nuk po ecën sipas planit. Të mërkurën u përhap lajmi i ikjes nga Moska të Anatolij Chubais, ish-zëvendëskryeministri i Jelcinit dhe përfaqësues i posaçëm i presidentit pranë organizatave ndërkombëtare, një nga personalitetet më të rëndësishme që ka mbajtur qëndrim kundër luftës në Ukrainë: një sinjal i interpretuar si një çarje e parë në shoqërinë e presidentit rus.

  Të dielën disa media ukrainase kishin cituar burime të lajmeve ukrainase sipas të cilave një grup figurash me ndikim po formohet në biznesin dhe elitën politike ruse të gatshëm për të hequr qafe Putinin. Këto burime erdhën gjithashtu për të hipotezuar mënyra të ndryshme të kryerjes së grushtit të shtetit: helmim, sëmundje të papritur ose aksident. Horizonti kohor do të ishte i ngushtë: qëllimi do të ishte largimi i presidentit sa më shpejt të jetë e mundur, rivendosja e lidhjeve ekonomike me Perëndimin.

  Një pjesë e elitës do të kishte zgjedhur tashmë pasardhësin e Putinit: do të ishte Aleksandr Bortnikov, i cili është drejtori i FSB-së. Disa oficerë të lartë të Shërbimit Federal të Sigurisë të Federatës Ruse ishin vendosur në arrest shtëpiak ditët e fundit, të fajësuar nga Cari për dështimin e luftës në Ukrainë: kreu i shërbimit të huaj të inteligjencës Sergej Beseda dhe zëvendësi i tij Anatolij Bolyukh ishin i akuzuar për ofrimin e dezinformatave dhe vjedhjen e parave për të regjistruar agjentë, për të mbledhur pjesë të inteligjencës dhe për të organizuar operacione subversive.

  Në fakt, gjenerali Vincenzo Camporini vuri në dukje në një intervistë me Corriere se është e mundur që Beseda dhe Bolyukh ishin “të detyruar” t’i raportonin Carit informacionin që donin të dëgjonin dhe më pas u morën vendime të gabuara strategjike për atë informacion. Në fakt, pak para pushtimit, Putini poshtëroi kreun e shërbimeve të inteligjencës ruse Sergei Naryshkin, fajtor se kishte shprehur një mendim kontradiktor, gjatë mbledhjes së Këshillit të Sigurisë Kombëtare: fjalët e thëna atë ditë – “Fol qartë, Sergej Yevgenyevich” – tani përdoren nga FBI për të rekrutuar zyrtarë të pakënaqur të ambasadës ruse në Uashington.

  Megjithatë, siç shkroi Paolo Valentino pak ditë më parë, Putini duket se ka një «staturë të fortë në opinionin publik, i cili mbështet zgjedhjet e tij edhe falë forcës dhe depërtimit të propagandës së tij.

  “Ai ka fuqi totale – thotë një menaxher italian prej shumë vitesh në Rusi edhe nëse situata po i shtyn disa nga oligarkët të shprehin pakënaqësi, këto zëra aktualisht nuk kanë asnjë anë politike apo ushtarake.”

  Megjithatë askush nuk i mohon kërcitjet, gulçimet: sinjalizon se diçka po lëviz.

  “Unë besoj se Putini mund të bjerë, por jo tani, kërkon kohë”, tha Valerij Solovei, shkencëtar politik dhe historian që drejtoi Departamentin e Çështjeve Institucionale në MGIMO të famshme, Instituti i Marrëdhënieve Ndërkombëtare të Universitetit të Moskës. përpara se të licencohej për pikëpamjet e tij të pavarura.

  Sipas Soloveit, “situata është e destinuar të përkeqësohet, lufta në Ukrainë prek ndërgjegjen dhe standardin tonë të jetesës dhe do të ketë pasoja të rënda sociale dhe ekonomike, të cilat mund të çojnë në krizë politike”. Studiuesi konsideron një faktor të rëndësishëm dhe vendimtar pakënaqësinë e elitave, oligarkëve dhe sipërmarrësve: “Për momentin ata nuk janë gati të flasin me zë të lartë, por nëse do të vazhdojë lëvizja, ata mund të bashkohen, kanë lidhje me disa grupe politike dhe së bashku ata. mund të bëjë një presion shumë të fortë ndaj Putinit, por kjo nuk do të ndodhë para vjeshtës, regjimi është i fortë dhe po shtrëngon vidhat e represionit.

  Corriere.it

  spot_imgspot_img

  Lajmet e fundit