24.5 C
Tirana
E enjte, 25 Korrik, 2024
More
  spot_img
  spot_img

  U bënë lajm dhe meme në të gjithë botën, por ja cila është arsyeja e vërtetë pse Macron dhe Putin u ulën aq larg njëri-tjetrit

  Presidenti francez Emmanuel Macron refuzoi një kërkesë të Kremlinit që ai të bënte një test rus për COVID-19 kur mbërriti për të takuar Presidentin Vladimir Putin, për të parandaluar Rusinë të merrte ADN-në e Macron.

  Sipas asaj që shkruan Reuters, kjo ishte edhe arsyeja se pse kreu i shtetit francez u mbajt në distancë nga lideri rus gjatë bisedimeve të gjata për krizën e Ukrainës në Moskë.

  Ata u fotografuan në skajet e kundërta të një tavoline aq gjatë sa që shkaktoi komente satirike në mediat sociale dhe spekulime, përfshirë nga diplomatët, se Putini mund ta përdorte atë për të dërguar një mesazh.

  Por dy burime që kanë njohuri për protokollin shëndetësor të presidentit francez i thanë Reuters se Macron-it i ishte dhënë një zgjedhje: ose të pranojë një test PCR të bërë nga autoritetet ruse dhe të lejohet të afrohet me Putinin, ose të refuzojë dhe duhet t’i përmbahet rregullave më të rrepta sociale. distancimi.

  Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov konfirmoi se Macron e kishte refuzuar testin dhe tha se Rusia nuk kishte asnjë problem me këtë, por kjo do të thoshte se kërkohej një distancë 6 metra nga Putini për të mbrojtur shëndetin e udhëheqësit të Kremlinit.

  “Nuk ka politikë në këtë, nuk ndërhyn në negociata në asnjë mënyrë”, tha ai.

  Një burim i dytë për Reuters tha se Macron në vend të kësaj bëri një test PCR francez përpara nisjes dhe një test antigjeni të bërë nga mjeku i tij një herë në Rusi.

  Zyra e Macron tha se protokolli rus shëndetësor “nuk na dukej as i pranueshëm dhe as i pajtueshëm me kufizimet tona”, duke iu referuar kohëzgjatjes që do të ishte kërkuar për të pritur rezultatet.

  Kur u pyet në mënyrë specifike për vjedhjen e ADN-së, zyra e Macron tha: “Presidenti ka mjekë që përcaktojnë me të rregullat që janë të pranueshme ose jo për sa i përket protokollit të tij shëndetësor”.

  Të enjten, tre ditë pasi Macron dhe Putin patën takimin e tyre në distancë shoqërore, lideri rus priti presidentin kazak Kassym-Jomart Tokayev. Të dy burrat shtrënguan duart dhe u ulën afër njëri-tjetrit, të ndarë vetëm nga një tavolinë e vogël kafeje.

  spot_imgspot_img

  Lajmet e fundit