2.5 C
Tirana
E premte, 8 Dhjetor, 2023
More
  spot_img
  spot_img

  ZYRTARE: Uzuni largohet nga gjiganti hungarez pas 36 golash të shënuara dhe 1.8 mln euro të investuara

  “Pas një titulli të ligës hungareze, një Champions League te zhvilluar dhe më pas një raundi të UEFA Europa League, Myrto Uzuni do të largohet nga ekipi ynë i futbollit”

  Komunikata e Ferencvaros nis keshtu dhe zyrtarizon divorcin e Myrto Uzunit, sulmuesit shqiptar, nga klubi i madh hungarez.

  Pritet transferimi drejt La Liga, te Granada, ku e pret kontrata per 4 vite.

  Myrto Uzuni mbërriti në korrik 2020 te Ferencvaros nga  Lokomotiva Zagrebit dhe ka qene protagonist i madh te skuadra hungareze, ku ka shenuar 36 gola ne 2 sezone e gjysme.

  Më 3 shtator 2018 ai u ble plotësisht nga ekipi kroat Lokomotiv Zagrebi te Laçi për 350 mijë euro, me të cilin nënshkruan kontratë katërvjeçare që skadon më 30 qershor 2022.

  Më 7 gusht 2020 ai u ble plotësisht nga skuadra hungareze e Ferencváros për 1.8 milionë euro, me të cilën ai nënshkroi një kontratë katërvjeçare që skadon më 30 qershor 2024.

  Më 16 shtator 2020, falë golit të tij ndaj Dinamo Zagrebit, klubi i tij arrin të kalojë raundin e 3-të preliminar të Champions League, duke u kualifikuar në play-off të kompeticionit më të lartë europian.

  Më 23 shtator ai kontribuoi në barazimin e klubit të tij në ndeshjen si mysafir kundër Moldes në Norvegji, ndërsa më 29 shtator në vijim, pasi luajti të gjithë ndeshjen, u bë protagonist i kualifikimit historik të Ferencváros 25 vjet pas fundit. pjesëmarrjen.

  Por ishte 24 nëntori i po këtij viti ai realizoi avantazhin momental të klubit hungarez në Allianz Stadium kundër Juventusit, duke imituar ngazëllimin tipik të kundërshtarit Cristiano Ronaldo; ndeshja fitohet më pas nga bardhezinjtë.

  E mbyll sezonin e tij të parë në bardheblu me 12 gola në 26 paraqitje.

  Sezoni i dytë fillon në mënyrën më të mirë të mundshme me Uzunin i cili më 13 korrik 2021 shënon një hat-trick në raundin e parë kualifikues të UEFA Champions League 2021-2022.

  spot_imgspot_img

  Lajmet e fundit