22.5 C
Tirana
E martë, 26 Shtator, 2023
More
  spot_img
  spot_img

  Çmimi i naftës rritet sërish, por Bordi i ngritur nga Rama nuk e bën publik vendimin

  Çmimi i naftës është rritur gjatë ditës së martë në pikat me pakicë të tregtimit të karburantit.

  Një litër naftë po tregtohet me 221 lekë për litër, nga 203 lekë për litër që ishte më parë.
  Benzina po tregtohet më lirë, ndryshe nga deri tani kur ishte përgjithësisht një apo dy lekë për litër më shtrenjtë sesa nafta. Një litër benzinë po tregtohet sot me 211 lekë, nga 206 lekë për litër që ishte më parë.

  Ndryshimi i çmimeve erdhi pas vendimit të djeshëm të Bordit të Transparencës, i cili fikson çmimet që prej tre javës dhe rishikon periodikisht nivelin e tyre në bazë të ecurisë së çmimeve të karburanteve në tregjet ndërkombëtare.

  Gjithsesi, vendimi i Bordit nuk u bë publik ditën e djeshme, ndryshe nga rastet e mëparshme, kur rishikimi kishte qenë në ulje. Kjo është hera e parë që bordi vendos rritjen që nga krijimi i tij.

  Në vend, nafta arriti deri në 260 lekë për litër në fillim të marsit. Pas kësaj rritjeje, Qeveria krijoi Bordin e Transparencës, i ngritur me qëllim kufizimin e përkohshëm të çmimeve të tregtimit me shumicë/pakicë të nënprodukteve të naftës dhe gazit.

  spot_imgspot_img

  Lajmet e fundit