30.5 C
Tirana
E mërkurë, 12 Qershor, 2024
More
  spot_img
  spot_img

  Frika e ndërprerjes së furnizmit i çon çmimet e naftës në nivelin më të lartë të 7 viteve

  Çmimet e naftës arritën nivelin e tyre më të lartë që nga viti 2014 të hënën mes shqetësimeve se furnizimet ruse në Evropë mund të ndërpriten për shkak të sanksioneve nëse tensionet me Ukrainën përshkallëzohen.

  Kontratat e së ardhmes së naftës së papërpunuar Brent ishin 95,67 dollarë për fuçi me një rritje prej 1,3%, pasi arritën nivelin më të lartë që nga tetori 2014 në 96,16 dollarë më herët gjatë ditës. Nafta e papërpunuar amerikane West Texas Intermediate (WTI) u rrit 1.4% në 94.39 dollarë për fuçi, me një nivel më të lartë të seancës prej 94.94 dollarë, gjithashtu më i larti në më shumë se shtatë vjet.

  Të dy standardet reaguan ndaj pretendimeve të javës së kaluar nga Uashingtoni për një sulm të afërt nga Rusia ndaj Ukrainës, i cili parashikoi se do të ndodhte më vonë këtë javë. Sipas deklaratave të së dielës nga Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Presidentit Joe Biden, Jake Sullivan për CNN, Rusia mund të pushtojë Ukrainën ‘në çdo çast nga tani’. Një përshkallëzim i tillë mund të shtyjë menjëherë çmimet e naftës mbi pragun e 100 dollarëve, thonë ekspertët.

  Çmimet e naftës po rriten gjithashtu mes vështirësive në përpjekjet për të rritur prodhimin me të cilat përballen Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) dhe aleatët e saj.

  Vitin e kaluar, grupi vendosi të rrisë gradualisht prodhimin e naftës me 400,000 fuçi në ditë deri në mars, por shumë prodhues të OPEC-ut nuk po arrijnë të pompojnë më shumë naftë bruto, secili për shkak të problemeve të tyre teknologjike ose politike.

  Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë tha se prodhimi i naftës nga OPEC dhe aleatët e tij në janar ishte 900,000 fuçi në ditë më pak se objektivi i saj, ndërsa JP Morgan vlerësoi se ishte 1.2 milionë fuçi në ditë më i ulët vetëm për OPEC.

  spot_imgspot_img

  Lajmet e fundit