8.5 C
Tirana
E mërkurë, 6 Dhjetor, 2023
More
  spot_img
  spot_img

  Ish-këshilltari që mori më qafë Bashën, sot ngre në qiell Berishën: Na solli prapë demokracinë

  Armand Shkullaku, ish-këshilltari publik i Lulzim Bashë, bashkë me Andi Bushatin, të cilët e frymëzonin atë për bojkotimin e zgjedhjeve e djegien e mandateve, ka folur për rikthimin e Sali Berishës në PD.

  Shkullaku thotë se Berisha ka rikthyer demokracinë përfaqësuese në Partinë Demokratike dhe se rikthimi i tij është pozitiv.

  “Rikthimi i Berishës, nga pikëpamja e evolucionit politik, po ta marrim në situatë laboratorike, duket si një kthim mbrapa. Por, po të shohim historinë reale, jemi në një absurd.

  Shohim një politikan 77 vjeçar që ka provuar gjithçka në këtë vend, që sot, pas 30 vjetësh u propozon shqiptarëve, në kontrastë të plotë me atë që gjeti në PD dhe me atë që ka përballë, propozon një lëvizje moderne, rikthen demokracinë përfaqësuese, rikthen fraksionet, mendimin ndryshe, të paktën me çfarë ka deklaruar deri tani.

  Kjo e bën pak absurde, sepse ne nuk shihnim politikanë të rinj të formuar në perëndim ta bënin këtë. Ka një krizë të demokracisë përfaqësuese, vendimarrja ka ardhur duke u koncentruar në një grusht njerëzish.

  Por në Shqipëri në dekadën e fundit, parfaqësimi ka ardhur duke u reduktuar. Marrim rastin e PS. Më thoni kush janë njerëzit në PS që kanë pushtet dhe fuqi politike? Edhe ata që mbledhin vota nuk përfaqësohen në qeveri.

  Ne i themi mazhorancë edhe një force politike që zgjedhjet i ka marrë me banditë dhe manipulime. Deformimet e demokracisë i quajmë normale.

  Kemi arritur në pikën që sot sulmohet gjyqtari nga zarat mediatikë të Edi Ramës. Ne e kemi parë çdo sondazh që Berisha dilte i pari? Të gjithë e dinë që Berisha ka shumicën. Ndodhën edhe zgjedhjet e 6 marsit. Çfarë themi ne, përse gjyqtari ia dha shumicës? Sepse jemi mësuar që nuk ka demokraci përfaqësuese.

  Rikthimi i Sali Berishës edhe për kaq ka vlerë. Jo se kam ndonjë iluzion që Berisha do bëjë mrekulli.

  Por ti thërrasim mendjes, qe vota dhe legjitimiteti buron nga ai që ka votat”, tha ndër të tjera Shkullaku, i cili ndoshta duhet t’i kthejë lekët Bashës, për këshillat që i ka dhënë deri më 25 prill.

  spot_imgspot_img

  Lajmet e fundit