13.5 C
Tirana
E mërkurë, 4 Tetor, 2023
More
  spot_img
  spot_img

  Rama heq përgjegjësinë nga rritja e çmimit të naftës: Jemi në luftë

  Kryeministri Edi Rama ka replikuar me ndjekësit e tij në Facebook për rritjen e çmimit të naftës dhe të miellit në vendin tonë.

  Një prej komentuesve, shkruan se si nuk ka kontroll nga qeveria për rritjen e çmimeve të naftës dhe të miellit.

  Kreu i qeverisë i përgjigjet se çmimet e naftës dhe të miellit nuk varen nga qeveria. Rama i kujton komentuesit luftën që po zhvillohet në Ukrainë.

  Sipas tij, edhe Shqipëria nuk mund t’i shpëtojë ndikimit dhe pasojave të luftës në Ukrainë.

  Elion Tahiri: Cfarë po ndodh me cmimin e naftes dhe miellit si eshte e mundur qe nuk ka nje kontroll per keto gjera seshte e drejte te rriten cmimet ne cdo sekond duhet te keni nje sgjidhje per kete

  Edi Rama: Elion Tahiri po bëhet lufte, lufte prej verteti, lufte me bomba e me viktima e me plage te jashtezakonshme, kjo po ndodh dhe po te ishte i mundur kontrolli i cmimeve nga qeveria, do e kishte ndonjë qeveri në Europë ku çmimet po rriten edhe me frikshëm se këtu, ndërkohë që këtu nuk po rritet ende energjia elektrike, pikërisht sepse shteti që e shet dhe e blen energjinë, ndryshe nga nafta e mielli e tërë të tjerat që shiten e blihen nga privatët, po e mban me dhëmbë kur i thonë llafit pikërisht që të lehtësojë sadopak familjarët!

  Që s’ështeë e drejtë kjo nuk diskutohet, po s’ka si të mos ndodhë në këto kushte alarmi në të gjitha tregjet dhe me sanksionet ndaj Rusisë që është eksportuesi më i madh në Europë i gazit, naftës dhe grurit, por ama nga ana tjeter s’ka se si te mos e marrim edhe ne bashke me tere te tjeret, nje pjese te barres se luftes se ukrainasve kunder nje agresioni ushtarak mbi shtetin e tyre sovran e demokratik, sepse historia na ka mesuar me shume se nje here qe kush mbyll syte kur i vjen tjetrit lufta ne shtepine e vet, shume shpejt e ka luften ne shtepine e tij!

  spot_imgspot_img

  Lajmet e fundit