14.5 C
Tirana
E mërkurë, 4 Tetor, 2023
More
  spot_img
  spot_img

  ribun legjendar apo spiun 80-lekësh? Hajdari sipas udhëheqësit liberator me shami në dorë

  Pak kohë më parë më parë, me rastin e lëvizjes studentore të dhjetorit 90, Berisha shkruante:

  “Me 8 dhjetor te vitit 1990 studentet e universitetit te udhehequr nga tribuni legjendar, studenti Azem Hajdari u ngriten me guxim te jashtezakonshem ne Tirane ne levizjen studentore per te permbysur diktaturen komuniste me te eger ne Europe.

  8 dhjetori i vitit 1990 eshte dita e nderimit te lirise dhe vlerave te saj nga mbare shqiptaret, e nderimit te vepres se pavdekshme te Azem Hajdarit dhe studenteve liberator, qe me guximin e tyre ne lartesine e nje legjende shkallmuan dyert e mbyllura te lirise per shqiptaret!

  Ju bej thirrje te rinjve shqiptar te ngrihen te frymezuar nga kjo Dite e Lirise ne lartesine e idealeve te tyre dhe te permbysim sa me pare rregjimin e Edvin Kristaq Mafise dhe narkomafies se tij shteterore.

  Nderim perjete Azem Hajdarit dhe studenteve libertor te Dhjetor…″ e blla blla blla.

  Por ato që ka thënë Berisha për Hajdarin kur ai ishte gjallë janë të rënda.

  Redaktori i rubrikës Histori në gazetën DITA ka mbledhur disa deklarata të Berishës. Janë disa nga fjalimet dhe deklaratat e tij të nxjerra nga një hulumtim i arkivës në vite. Sot po botojmë një prej tyre:

  Berisha për Azem Hajdarin, gusht 1995:

  “Azem Hajdari mbetet një bashkëpuntor i sigurimit të shtetit, një shërbëtor i Ramiz Alisë.

  Duke gjykuar mbi faktet e jo mbi fjalët kemi të drejtë të themi se kishim dy Azem. Ai i mitingjeve që bënte gjëmën, kurse ai në jetë që bëhej mik me Irakli Koçollarin, e sigurimsa të tjerë, dehej sa nuk e kontrollonte se çnxirrte nga xhepat.

  Në kafenenë e Xhelës thuhet se deputeti Hajdari, i përfolur nga shtypi dhe nga zëra të tjerë për problemin e vrasjeve dhe në prag të zgjedhjeve të 22 marsit, i futur në grevën e urisë, i armatosur , rast unikal në historinë e grevave të urisë, i braktisur nga të gjithë, i shtrydhur nga Çupi dhe Këndezi, i keqtrajtuar nga Kurt Kola, i rrethuar nga ish 80-lekshat…

  Përsëri Hajdari dështon, askush në dhjetorin e vitit ’90 nuk i shkoi pas Azem Hajdarit. Studentët dhe rinia ju bashkuan PD, me të vetmin qëllim madhor, shkatërrimin e totalitarizmit, por jo në shërbim të Azem Hajdarit…”

  Ja më poshtë, edhe vetë udhëheqësi libertor, që sot për Hajdarin fshin qurret me shami në dorë, në vitet kur luftonte dhëmbë për dhëmbë me komunizmin:

  Tesera e komunistit, 8 nëntor datë pranimi
  Në Paris për specializim, vitet ’70
  Me personelin e shërbimit të Hysni Kapos
  Shëtitje në Drilon me fëmijët e Hoxhës
  Në vilën e diktatorit në Pogradec me fëmijët
  Me Simon Stefanin, sekretar i KQ PPSH
  Në shërbim në vilat e Byrosë Politike
  Demokratikas i flaktë i “Dhjetorit”
  spot_imgspot_img

  Lajmet e fundit