15.5 C
Tirana
E enjte, 18 Prill, 2024
More
  spot_img
  spot_img

  “Do ketë luftë botërore”, Zelensky paralajmëron botën: Pas nesh, është radha juaj

  Kur të mbarojë punë me Ukrainën, Rusia do të vijë pas jush”, paralajmëroi presidenti ukrainas Zelensky vendet perëndimore, teksa këmbënguli se sulmi mbi lirinë e Ukrainës do të prekë dhe pjesën tjetër të botës.

  Në komentin e tij për ABC World, kreu i shtetit ukrainas edhe një herë i kërkoi Shteteve të Bashkuara dhe pjesës tjetër të NATO-s të sigurojnë hapësirën ajrore të vendit të vet. “Ata po na bombardojnë, po dërgojnë raketa, avionë, helikopterë- nuk e kontrollojmë dot qiellin tonë”, u shpreh ai.

  Kjo luftë, nuk mbaron këtu. Do të ketë luftë botërore, theksoi më tej ndërsa e përshkroi Vladimir Putinin si kriminel; lufte duke thënë se të tillë janë në fakt të gjithë ata që shkelën në tokën tonë e dhanë urdhër për të qëlluar mbi njerëzit.

  Paqeruajtës ukrainas nga e gjithë bota sakaq do të kthehen në vendlindje së bashku me armët dhe pajisjet e tyre, në bazë të një dekreti të nënshkruar së fundi nga presidenti Volodymyr Zelensky, që synon forcimin e ushtrisë vendase dhe zbrapsjen e agresionit rus.

  Zëvendës shefi i zyrës së presidentit Andriy Sybiha publikoi në Facebook foton e dekretit ku sqarohej vendimi për të tërhequr ushtarët profesionistë ukrainas nga misionet anekënd globit, përfshirë këtu edhe Kosovën, ku shërbejnë rreth 40 ushtarë të tillë.

   

  spot_imgspot_img

  Lajmet e fundit