21.5 C
Tirana
E mërkurë, 19 Qershor, 2024
More
  spot_img
  spot_img

  Europa e vendosur të “shkatërrojë” perandorinë e Putin

  Parlamenti Evropian do t’i bëjë thirrje vendeve anëtare të BE-së të kufizojnë importet e naftës dhe gazit rus, në një përpjekje për të ashpërsuar sankionet kundër Kremlinit, që prej hyrjes së trupave ushtarakë në Ukrainë më 24 shkurt.

  Strategjia e Europës është dobësimi i ekonomisë ruse dhe aftësisë së Moskës për të luftuar Amerikën.

  Propozimi pritet të votohet pas një fjalimi drejtuar eurodeputetëve nga presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky, i cili pritet t’i drejtohet asamblesë në Bruksel përmes një video, shkruan The Guardian.

  Eurodeputetët argumentojnë për sanksione më të rënda si përgjigje ndaj sulmeve ruse në zonat dhe infrastrukturën civile.

  spot_imgspot_img

  Lajmet e fundit